206.239.4780
 

World Languages Registration

All classes are online via Zoom.

Spring Registration Now Open. Please register here.

If you would like a notification when a new schedule becomes available, please enter your email here.

 

Class Instructor Days Time Start date End date Scheduling Notes
Arabic 1 David Cross Sat 1:00 – 2:50PM 4/10/21 6/12/21
Arabic 2 Abdelrhman Bakhit Sat 10:00 – 11:50AM 4/10/21 6/12/21  
Arabic 3 Abdelrhman Bakhit Mon 6:30 – 8:20PM 4/5/21 6/14/21 No class 5/31
Arabic 4 Basma Ghoneim Tue 6:30 – 8:20PM 4/6/21 6/8/21
Arabic 7 Basma Ghoneim Thur 6:30 – 8:20PM 4/8/21 6/10/21
Chinese 1 Tony Ding Mon 6:30 – 8:20PM 4/5/21 6/14/21 No class 5/31
Chinese 3 Chien Tsai Sat 1:00 – 2:50PM 4/10/21 6/12/21
Chinese 4 Zuxuan Ni Tue 6:30 – 8:20PM 4/6/21 6/8/21
Chinese 8 Sophie Liu Tue 6:30 – 8:20PM 4/6/21 6/8/21
Chinese 9 Sophie Liu Mon 5:00 – 6:50PM 4/5/21 6/14/21 No class 5/31
Chinese 11 Tony Ding Wed 6:30 – 8:20PM 4/7/21 6/9/21
Chinese Intermediate Conversation Chien Tsai Sat 10:00 – 11:50AM 4/10/21 6/12/21
French 1 Safir Boudad Sat 10:00 – 11:50AM 4/10/21 6/12/21
French 1 Rebecca Raitses Wed 5:00 – 6:50PM 4/7/21 6/9/21
French 2 Safir Boudad Wed 6:30 – 8:20PM 4/7/21 6/9/21
French 3 Rebecca Raitses Sat 10:00 – 11:50AM 4/10/21 6/12/21
German 1 Dorothy Orme Wed 6:30 – 8:20PM 4/7/21 6/9/21
German 2 Elena Wiese Tue 6:30 – 8:20PM 4/6/21 6/8/21
German 3 Alexander Boyko Tue 6:30 – 8:20PM 4/6/21 6/8/21
German 4 Alexander Boyko M/W 6:30 – 7:40PM 4/5/21 5/26/21
German 5 Maja Kleinschmidt Thur 7:00 – 8:50PM 4/8/21 6/10/21
German 6 Elena Wiese Wed 6:30 – 8:20PM 4/7/21 6/9/21
German 8 Maja Kleinschmidt Wed 5:00 – 6:50PM 4/7/21 6/9/21
German 11 Maja Kleinschmidt Wed 7:00 – 8:50PM 4/7/21 6/9/21
German 16 Dorothy Orme Thur 6:30 – 8:20PM 4/8/21 6/10/21
Japanese 1 Hideki Aikoh Wed 6:30 – 8:20PM 4/7/21 6/9/21
Japanese 2 Kunie Kikunaga Sat 1:00 – 2:50PM 4/10/21 6/12/21
Japanese 2 Yoshihisa Hirota Thur 6:30 – 8:20PM 4/8/21 6/10/21
Japanese 3 Yoshihisa Hirota Tue 6:30 – 8:20PM 4/6/21 6/8/21
Japanese 4 Hideki Aikoh T/TH 6:30 – 7:40PM 4/6/21 5/27/21
Japanese 5 Wakae MacLean Sat 10:00 – 11:50AM 4/10/21 6/12/21
Japanese 7 Kunie Kikunaga Mon 6:30 – 8:20PM 4/10/21 6/12/21 No class 5/31
Japanese 8 Hideki Aikoh Mon 6:30 – 8:20PM 4/5/21 6/14/21 No class 5/31
Japanese 9 Yuko Kozyrev Tue 6:30 – 8:20PM 4/6/21 6/8/21
Japanese 10 Kunie Kikunaga Sat 10:00 – 11:50AM 4/10/21 6/12/21
Japanese 11 TBA Sat 1:00 – 2:50PM 4/10/21 6/12/21
Japanese 13 Mitsuko Okada Mon 6:30 – 8:20PM 4/5/21 6/14/21 No class 5/31
Japanese Intermediate Kunie Kikunaga Thur 6:30 – 8:20PM 4/8/21 6/10/21
Korean 1 Hyejin Joo Tue 6:30 – 8:20PM 4/6/21 6/8/21
Korean 1 Meehwa Lee Sat 10:00 – 11:50AM 4/10/21 6/12/21
Korean 2 Hyejin Joo Sat 1:00 – 2:50PM 4/10/21 6/12/21
Korean 3 Booyoun Kim T/TH 6:30 – 7:40PM 4/6/21 5/27/21
Korean 4 Booyoun Kim M/W 6:30 – 7:40PM 4/5/21 5/26/21
Korean 6 Hyejin Joo Sat 10:00 – 11:50AM 4/10/21 6/12/21
Korean 7 Eunjoo Kim Thur 5:00 – 6:50PM 4/8/21 6/10/21
Korean 10 Jinyoung Kim Thur 7:00 – 8:50PM 4/8/21 6/10/21
Persian 1 Maryam Baidee Thur 6:30 – 8:20PM 4/8/21 6/10/21
Polish 1 Ewa Krawczyk Wed 6:30 – 8:20PM 4/7/21 6/9/21
Portuguese 1 Christina Zubelli Wed 6:30 – 8:20PM 4/7/21 6/9/21
Portuguese 6 Christina Zubelli Thur 6:30 – 8:20PM 4/8/21 6/10/21
Russian 1 Alexander Boyko Thur 7:00 – 8:50PM 4/8/21 6/10/21
Russian 2 Irina Spinosa Sat 1:00 – 2:50PM 4/10/21 6/12/21
Russian 3 Irina Spinosa Sat 10:00 – 11:50AM 4/10/21 6/12/21
Russian 6 Irina Spinosa Tue 7:00 – 8:50PM 4/6/21 6/8/21
Russian 8 Pamela Jeffcoat Wed 7:00 – 8:50PM 4/7/21 6/9/21
Spanish 1 Paola Arbelaez Mon 6:30 – 8:20PM 4/5/21 6/14/21 No class 5/31
Spanish 2 Allen Legorburu Tue 6:30 – 8:20PM 4/6/21 6/8/21
Spanish 3 Camelia Gavrila Wed 6:30 – 8:20PM 4/7/21 6/9/21
Spanish 6 Paola Arbelaez Wed 5:00 – 6:50PM 4/7/21 6/9/21
Spanish 9 Camelia Gavrila Thur 6:30 – 8:20PM 4/8/21 6/10/21