206.239.4780
 

Registration

Fall Quarter Schedule: September 30 to December 12, 2020

Classes above level 1 require a placement or the previous level. New students may find placement information here.

 

Class Instructor Day Time Start Date End Date Note
Arabic 1 Abdelrhman Bakhit Mon 6:30 – 8:20PM 10/5/20 12/7/20  
Arabic 3 Basma Ghoneim Tue 6:30 – 8:20PM 10/6/20 12/8/20
Arabic 6 Basma Ghoneim Thur 6:30 – 8:20PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Chinese 1 Chien Tsai Sat 1:00 – 2:50PM 10/3/20 12/12/20 No class 11/28
Chinese 1 Zuxuan Ni M/W 5:00 – 6:10PM 10/5/20 11/30/20 No class 11/11
Chinese 2 Zuxuan Ni Tue 6:30 – 8:20PM 10/6/20 12/8/20
Chinese 3 Tony Ding Tue 6:30 – 8:20PM 10/6/20 12/8/20
Chinese 6 Sophie Liu Tue 6:30 – 8:20PM 10/6/20 12/8/20
Chinese 7 Sophie Liu Mon 5:00 – 6:50PM 10/5/20 12/7/20
Chinese 9 Tony Ding Thur 6:30 – 8:20PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Chinese Intermediate Conversation Chien Tsai Sat 10:00 – 11:50AM 10/3/20 12/12/20 No class 11/28
French 1 Rebecca Raitses Sat 10:00 – 11:50AM 10/3/20 12/12/20 No class 11/28
French 1 Jason St-Yves M/W 6:30 – 7:40PM 10/5/20 11/30/20 CANCELLED
French 5 Rebecca Raitses Thur 5:00 – 6:50PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
German 1 Alexander Boyko Tue 6:30 – 7:40PM 10/6/20 12/8/20
German 2 Alexander Boyko M/W 6:30 – 7:40PM 10/5/20 11/30/20 No class 11/11
German 3 Maja Kleinschmidt Thur 7:00 – 8:50PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
German 4 Elena Wiese Wed 6:30 – 8:20PM 9/30/20 12/9/20 No class 11/11
German 6 Maja Kleinschmidt Wed 5:00 – 6:50PM 9/30/20 12/9/20 No class 11/11
German 9 Maja Kleinschmidt Wed 7:00 – 8:50PM 9/30/20 12/9/20 No class 11/11
German 14 Dorothy Orme Thur 6:30 – 8:20PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Japanese 1 Yoshihisa Hirota Tue 6:30 – 8:20PM 10/6/20 12/8/20
Japanese 2 Hideki Aikoh T/TH 6:30 – 7:40PM 10/6/20 12/1/20 No class 11/26
Japanese 3 Wakae McLean Sat 10:00 – 11:50AM 10/3/20 12/12/20 No class 11/28
Japanese 4 Kunie Kikunaga Sat 1:00 – 2:50PM 10/3/20 12/12/20 No class 11/28
Japanese 5 Kunie Kikunaga Mon 6:30-8:20PM 10/5/20 12/7/20
Japanese 6 Hideki Aikoh Mon 6:30 – 8:20PM 10/5/20 12/7/20
Japanese 7 Yuko Kozyrev Tue 6:30 – 8:20PM 10/6/20 12/8/20
Japanese 8 Kunie Kikunaga Sat 10:00 -11:50AM 10/3/20 12/12/20 No class 11/28
Japanese 9 Takako Wolf Sat 1:00 – 2:50PM 10/3/20 12/12/20 No class 11/28
Japanese 11 Mitsuko Okada Mon 6:30 – 8:20PM 10/5/20 12/7/20
Japanese 16 Kunie Kikunaga Wed 6:30 – 8:20PM 9/30/20 12/9/20 No class 11/11
JPN Adv. Conv. Yuko Kozyrev Wed 6:30 – 8:20PM 9/30/20 12/9/20 No class 11/11
Korean 1 Hyejin Joo Sat 1:00 – 2:50PM 10/3/20 12/12/20 CANCELLED
Korean 1 Booyoun Kim T/TH 6:30 – 7:40PM 10/6/20 12/1/20 No class 11/26
Korean 2 Booyoun Kim M/W 6:30 – 7:40PM 10/5/20 11/30/20 No class 11/11
Korean 4 Hyejin Joo Sat 10:00- 11:50AM 10/3/20 12/12/20 No class 11/28
Korean 5 Eunjoo Kim Thur 5:00 – 6:50PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Korean 8 Jinyoung Kim Thur 7:00 – 8:50PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Persian 1 Maryam Badiee Thur 6:30 – 8:20PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Portuguese 1 Jonas Nicotra Tue 6:30 – 8:20PM 10/6/20 12/8/20
Portuguese 4 Christina Zubelli Thur 6:30 – 8:20PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Russian 1 Irina Spinosa Sat 10:00AM – 11:50AM 10/3/20 12/12/20 No class 11/28
Russian 2 Alexander Boyko Thur 6:30 – 8:20PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Russian 4 Irina Spinosa Tue 7:00 – 8:50PM 10/6/20 12/8/20
Russian 6 Pamela Jeffcoat Wed 7:00 – 8:50PM 9/30/20 12/9/20 No class 11/11
Russian 9 Irina Spinosa Thur 6:30 – 8:20PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Spanish 1 TBD Wed 6:30 – 8:20PM 9/30/20 12/9/20 No class 11/11
Spanish 4 Paola Arbelaez Wed 5:00 – 6:50PM 9/30/20 12/9/20 No class 11/11
Spanish 7 Camelia Gavrila Thur 6:30 – 8:20PM 10/1/20 12/10/20 No class 11/26
Spanish Intermediate Conversation Anne Colpitts Mon 6:30 – 8:20PM 10/5/20 12/7/20